Podziemne Trasy Szczecina Logo czerwony gryf w zóltym kasku z latarką na jego szczycie

Dodaj tu swój tekst nagłówka

O Podziemnych Trasach Szczecina

O nas i o obiekcie

Podziemne Trasy Szczecina Logo czerwony gryf w zóltym kasku z latarką na jego szczycie

Podziemne Trasy Szczecina powstały dzięki pasji miłośników miasta oraz profesjonalistów z branży turystycznej i medialnej. 

Projekt „Galeria Wystaw Tematycznych – Podziemne Trasy Szczecina” jest dziełem Agnieszki i Andrzeja Faderów, którzy nadali historii niezwykłą oprawę dodając do niej zrealizowany przez siebie film „Wielka Ucieczka na Pólnoc” – ich sensacyjne odkrycie związane ze Szczecinem i schronem.  

W podziemiach można więc podziwiać wyjątkowe eksponaty, zaaranżowane sceny z dźwiękowym tłem, filmowe oświetlenie, poczuć zapachy wystaw oraz robić zdjęcia tej niepowtarzalnej scenerii.

        Od 2006 roku nasza inicjatywa nieustannie się rozwija, dostosowując się do zmieniających się czasów i tematów. Np. wystawy dotyczące PRL-u posiadaja dużą dawką humoru, który ma być antidotum na współczesne bolączki. Obecnie stanowimy Galerię Wystaw Tematycznych – to trzy połaczone ze sobą trasy z ponad 60 wystawami, podzielonymi na trzy główne tematy: II Wojna Światowa, Zimna Wojna i Selfie z PRL-em. Oprócz muzealnych zbiorów i rekonstrukcji epokowych miejsc oraz strojów, czekają na Państwa liczne tablice informacyjne, poruszające dźwięki, materiały filmowe oraz prace artystów, w tym murale 3D, grafiki polityczne, zdjęcia historyczne i instalacje artystyczne. Autentyczność miejsca oraz możliwość zrobienia wyjątkowych zdjęć to ogromne atuty tego unikalnego obiektu, bo jak mawiamy tu pod ziemią – to coś więcej niż muzeum, to jak dobry film!

A teraz kilka słów o historii miejsca:

Pod dworcem PKP w Szczecinie i dalej w skarpie przydworcowej usytuowany jest schron zbudowany w czasie II wojny światowej. 

Niemcy budując go wykorzystali podziemia XVIII-wiecznych fortyfikacji. Służył ochronie ludności cywilnej Stettina do końca wojny, wówczas nosił nazwę Stettin HBF-Kirchplatz.

Po przekazaniu Szczecina Polakom, 

schron został wzmocniony tak, aby mógł przetrwać uderzenie nuklearne, przynajmniej według ówczesnej propagandy czasów Edwarda Gierka. Był to okres Zimnej Wojny, kiedy naprzeciw siebie stanęły dwa supermocarstwa: USA i ZSRR wraz z sojusznikami, trzymając się w klinczu groźby atomowej zagłady. Jedno jest pewne – ten gigantyczny obiekt do lat 90. był supertajny i służył wyłącznie do szkoleń obrony cywilnej dla pracowników PKP Szczecin. Teraz ma statut intrygującego zabytku, który warto poznać i poczuć jego autentyczną atmosferę.   

W czasie nalotów był schronieniem nawet dla 5 tys. osób. Znajduje się na głębokości 5 pięter, żelbetowe ściany i strop mają grubość niemal 3 m. Powierzchnia całkowita schronu wynosi ok. 3 tys. m kw. Historia znanego szczecinianom betonowca „Ulrich Finsterwalder” – żelazobetonowego kadłuba na jeziorze Dąbie – ma również związek ze schronem.

Wszystko wskazuje na to, że niemiecki inżynier Ulrich Finsterwalder, który stanął na czele komitetu zajmującego się budownictwem betonowych statków w czasie II wojny, zaprojektował klatkę schodową prowadzącą 18 metrów pod ziemię do schronu.

Wśród turystów z Polski i całego świata, schron odwiedzają również ekipy telewizji polskiej (TVN, TVP, Polsat) i zagranicznej ( min. BBC, Channel 4, ZDF, Planet+). Oraz niezależni producenci filmowi i telewizyjni jak np. Jurek Owsiak. Podziemne Trasy Szczecina – Galeria Wystaw Tematycznych otrzymały w 2008 roku tytuł „Turystycznego Produktu Polski”, przyznawany przez Polską Organizację Turystyczną. 

Zapraszamy na niezwykłe i orginalne przeżycie historii – bo to miejsce to coś więcej niż muzeum, to jak dobry film.

Film

W Podziemnych Trasach Szczecina był też kręcony film „Wielka Ucieczka na Północ” w reżyserii Andrzeja Fadera, który rozwinął nieznane losy głównych bohaterów filmu.

plakat filmu wielka ucieczka na pólnoc w reżyserii andrzeja fadera autor plakatu andrzej pągowski
plan filmowy filmu wielka ucieczka na północ który był kręcony na trasie zwiedzania druga wojna światowa kadr przedstawia aktorów
Scena z filmu Wielka Ucieczka na Północ miejsce na trasie zwiedzania

Film

„Wielka Ucieczka na Północ” 

Obejrzyj film za darmo. Odwiedź miejsce gdzie był kręcony. 

Opis filmu: W nocy 24.03.1944 roku grupa więźniów ucieka wykopanym tunelem z najlepiej strzeżonego obozu III Rzeszy – Stalagu Luft III w Żaganiu. 

Dwóch norweskich lotników Per Bergsland i Jens Müller wybierają miasto portowe Stettin (Szczecin) ma być dla nich bramą do tej wolności.  Pierwsze czego doświadczają to nalot, zostają skierowani do schronu dworcowego. Po nalocie zaczynają szukać szwedzkich marynarzy, dzięki którym mają odpłynąć do neutralnej Szwecji. Przeżywają w mieście dwa intensywne dni. Do Stettina (Szczecina) dociera również lotnik Anglik Harry Day i Polak nawigator Paweł Tobolski w mundurze Luftwaffe. Ich jedyną szansą jest siostra Polaka, mieszkająca w niemieckim Szczecinie. 

„Wielka Ucieczka na Północ” to fabularyzowany dokument od pierwszych minut filmu trzymający widzów w napięciu. 

Ukazuje heroiczny wysiłek ludzi, którzy za wszelką cenę chcą odzyskać wolność. Podczas zwiedzania w Podziemnych Trasach Szczecina w jednym z pomieszczeń, jest zachowany plan zdjęciowy z filmu „Wielka Ucieczka na Północ”.

Nasze motto

”To coś więcej niż muzeum, to jak dobry film”