Kolumba 2, Szczecin 70-035 Polska
Dworzec Główny PKP Stacja SZCZECIN GŁÓWNY peron 1; wejście przez szklaną wiatę schodami w dół.
W holu dworca bankomaty i WC.
+48 605 433 433
info@schron.szczecin.pl
Dla osób samodzielnie zwiedzających Codziennie od 12:00-16:00 /6 dni Sobota 11:00- 16:00 Grupy od 10 os. mogą zwiedzać też o innych godz.
Podziemne Trasy Szczecina zostały stworzone przez miłośników miasta, ludzi z branży turystycznej i medialnej. Głównymi autorami projektu są Agnieszka i Andrzej Fader.
Od 2006 roku nasz projekt przekształca się , stosownie do czasów i tematów obok których nie można przejść obojętnie. Szczególnie w dzisiejszych czasach ważne jest, aby zrozumieć perspektywę historyczną trwającej wojny.
Nie brakuje też u nas wątków związanych ze wspomnieniem PRL-u. Temat bliższy Polakom jednak okazuje się też ciekawy dla ludzi spoza kraju. Każda z naszych wystaw ma kontekst historyczny, nie zależny nam tylko na prezentacji naszych zbiorów, ale też na wyjaśnieniu historycznego kontekstu. Wizyta w tym miejscu to ważna lekcja historii, pomagająca zrozumieć współczesny świat i będąca przestrogą na przyszłość. Dziś jesteśmy Galerią Wystaw Tematycznych, czyli kompleksem w sumie 60 fokusowych wystaw, podzielonych na trzy tematy: II Wojna Światowa, Zimna Wojna i czas PRL-u. Poza zbiorami muzealnymi, rekonstrukcjami miejsca i ubrań z epoki, czekają na Państwa dziesiątki tablic informacyjnych, przejmujące dźwięki w tle wystaw , materiały filmowe oraz prace wielu artystów którzy pozostawili u nas swój ślad np. mural 3 D, grafiki polityczne, zdjęcia historyczne i instalacje artystyczne.
A teraz kilka słów o historii miejsca:
Pod dworcem PKP w Szczecinie i dalej w skarpie przydworcowej usytuowany jest schron zbudowany w czasie II wojny światowej.
Niemcy budując go wykorzystali podziemia XVIII-wiecznych fortyfikacji. Służył ochronie ludności cywilnej Stettina do końca wojny, wówczas nosił nazwę Stettin HBF-Kirchplatz.
Struktura Podziemnych Tras Szczecina, Izabela Rosa-Grygorowicz
Po przekazaniu Szczecina Polakom przebudowano go na schron przeciwatomowy, gdzie do lat 90-tych odbywały się tajne szkolenia obrony cywilnej.
W czasie nalotów był schronieniem nawet dla 5 tys. osób. Znajduje się na głębokości 5 pięter, żelbetowe ściany i strop mają grubość niemal 3 m. Powierzchnia całkowita schronu wynosi ok. 3 tys. m kw. Historia znanego szczecinianom betonowca „Ulrich Finsterwalder” – żelazobetonowego kadłuba na jeziorze Dąbie – ma również związek ze schronem.
Wszystko wskazuje na to, że niemiecki inżynier Ulrich Finsterwalder, który stanął na czele komitetu zajmującego się budownictwem betonowych statków w czasie II wojny, zaprojektował klatkę schodową prowadzącą 18 metrów pod ziemię do schronu.
Wśród turystów z Polski i całego świata, schron odwiedzają również ekipy telewizji polskiej (TVN, TVP, Polsat) i zagranicznej ( min. BBC, Channel 4, ZDF, Planet+). Oraz niezależni producenci filmowi i telewizyjni jak np. Jurek Owsiak.
W Podziemnych Trasach Szczecina był też kręcony film „Wielka Ucieczka na Północ” w reżyserii Andrzeja Fadera, który rozwinął dalsze losy bohaterów filmu „Wielka Ucieczka” z roku 1963.
„Wielka Ucieczka na Północ”
Obejrzyj film za darmo. Odwiedź miejsce gdzie był kręcony.
Opis filmu:
W nocy 24.03.1944 roku grupa więźniów ucieka wykopanym tunelem z najlepiej strzeżonego obozu III Rzeszy – Stalagu Luft III w Żaganiu. Dwóch norweskich lotników Per Bergsland i Jens Müller wybierają miasto portowe Stettin (Szczecin) ma być dla nich bramą do tej wolności .
Pierwsze czego doświadczają to nalot, zostają skierowani do schronu dworcowego. Po nalocie zaczynają szukać szwedzkich marynarzy, dzięki którym mają odpłynąć do neutralnej Szwecji.
Przeżywają w mieście dwa intensywne dni. Do Stettina (Szczecina) dociera również Anglik Harry Day i Polak Paweł Tobolski w mundurze Luftwaffe. Ich jedyną szansą jest siostra Polaka, mieszkająca w niemieckim Szczecinie.
„Wielka Ucieczka na Północ” to fabularyzowany dokument, z doskonałą grą aktorską – od pierwszych minut filmu trzymający widzów w napięciu akcją i muzyką. Ukazuje heroiczny wysiłek lotników RAF z potrzeby wolności.
W Podziemnych Trasach Szczecina
w jednym z pomieszczeń, jest zachowany plan zdjęciowy z filmu „Wielka Ucieczka na Północ”.
Podziemne Trasy Szczecina