Galeria wystaw tematycznych „Podziemne Trasy Szczecina” to miejsce, które funkcjonuje dzięki pracy pasjonatów Szczecina. Z założenia miało być nie tylko muzeum historii miasta, ale również miejscem kreatywnego działania.

Założona przez nas Fundacja Pro-Universum zrealizowała na przestrzeni 15 lat działalności liczne wydarzenia kulturalne min.:

1. Warsztaty Teatralne dla Teatru Współczesnego

2. Festiwal inSPIRACJE w roku 2007 i 2008

3. Wraz ze Szczecińską Agencją Artystyczną zaprosiliśmy wszystkie zakochane pary, jak i zakochanych w Szczecinie na imprezę "Zagłębie Miłości”. Zostały zaprezentowane prace „Szczecin – wczoraj, dziś, jutro” oraz projekcje filmów o Szczecinie.

4. Organizowaliśmy liczne prezentacje książek min. Szczecin przełomów wieku Romana Czejarka

5. Gościliśmy PI Performance Intermedia Festival

6. Wystawa Fotografii „DDR” zbiór zdjęć prywatnych kolekcji

7. Zdjęcia Podziemnych Atrakcji z Polski w ramach promocji książki

8. W okresie letnim (od czerwca do października 2008 roku) w schronie odbywały się spektakle na podstawie nominowanej do Nagrody Nike powieści szczecińskiego pisarza i dziennikarza Artura Daniela Liskowackiego pt. "Eine kleine".

9. Koncert w ramach festiwalu Baltic Folks & Roots

10. Koncert Tomasza Gwincińskiego w ramach projektu Bunkier Kultury zorganizowanego z inicjatywy Boogie Brain Festiwal

11. Koncert mis tybetańskich

12. Pokaz tańca Fluoro-show

13. W Podziemnych Trasach Szczecina założyliśmy też podziemną wioskę Hobbitów ( organizator Wioska Hobbitów z Sierakowa)

14. W ramach działań z zakresu tzw. Socjo-Art. przeprowadziliśmy akcję wyboru kolorów do Totemu podziemnego Szczecina , autorem tej inicjatywy był Jan Michał Szewczyk

15. W ramach Dni Kolejnictwa otworzyliśmy Punkt Repatriacyjny , świetni rekonstruktorzy oraz nasi przewodnicy postarali się o autentyzm rodem z lipca 1945

16. Gościliśmy teatr „ Teatru NIE – MA” ze spektaklem „Tlen” Wyrypajewa

17. Z pomocą finansową Funduszu „Pomerania Film” w 2014 miał premierę nasz kinowy film „Wielka ucieczka na północ” w reżyserii Andrzeja Fadera (kontynuacja szczecińskiego wątku słynnej historii tzw. Wielkiej ucieczki). Film był pokazywany w wielu kinach sieci Helios w całej Polsce oraz w kinach studyjnych. Miał też swoją premierę w Anglii. Corocznie pokazywany był albo w Podziemnych Trasach Szczecina, w Kinie Zamek albo w Muzeum Narodowym. Obecnie jest udostępniony w nieco zmienionej wersji tzw. reżyserskiej na naszej stronie You Tube. Plakat do filmu zrobił słynny artysta Andrzej Pągowski

18. Podziemne Trasy Szczecina na przestrzeni lat były wielokrotnie miejscem nagrań teledysków i programów dla wielu telewizji polskich (TVN, Polsat, TV HISTORIA, Canal + , TVP) oraz zagranicznych (BBC, Chanel 4, ZDF i innych telewizji niemieckich).

19. Obecnie w ramach wystaw czasowych, prezentujemy naszą wystawę autorską „ Matrix w schronie” Agnieszki i Andrzeja Faderów. Wystawa ta jest udostępniona na stałej trasie wystaw „II Wojna światowa”.

Zapraszamy artystów do współpracy  w ramach realizacji kolejnych wydarzeń artystycznych.

Prosimy o kontakt z Andrzejem Faderem : andrzej.fader@magnolia-group.pl